Ekonomi

AB nakit ödemeleri sınırlıyor

AB Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen, kara para aklamayı ve terörün finansmanını önlemek amacıyla finansal sisteme katı kurallar getirecek yeni düzenleme paketi üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Buna göre, AB mali sisteminin yasal çerçevesi, kara para aklama ve terörün finansmanına karşı koruma sağlayacak şekilde güçlendirilecek.

Mali kurallar AB genelinde uyumlu hale getirilecek. Suçluların yasa dışı gelirleri aklamak veya finansal sistem aracılığıyla terörist faaliyetleri finanse etmek için kullandıkları boşluklar ortadan kaldırılacak. Üye ülkelerdeki finansal kuruluşlar arasında bu alanda işbirliği artırılacaktır.

Suçluların kara para aklamasını zorlaştırmak amacıyla AB ülkelerinde büyük miktarlarda nakit ödemeler yasaklanacak.

AB ülkelerinde 10 bin avroyu aşan nakit ödemeler yapılamayacak. AB üyesi ülkeler nakit ödemelerde 10 bin avronun altında limit belirleyebilecek.

Bankalar, emlak acenteleri, varlık yönetimi hizmetleri, kumarhaneler, tüccarlar, kuyumcular ve kripto varlık hizmet sağlayıcıları gibi çeşitli yükümlü kuruluşların, sıklıkla 3 bin ila 10 bin avro arasında nakit işlem yapan kişileri tespit etmesi, doğrulaması ve raporlaması gerekecek.

Üye ülkeler isterlerse futbol kulüplerini yükümlü kurumlar listesine ekleyebilecek.

Kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele kuralları, tüm kripto segmentini kapsayacak şekilde genişletilecek.

Bin avronun üzerinde işlem yapanlar için detaylı raporlama

Kripto para kurumlarının müşterileri hakkındaki bilgileri doğrulamaları ve şüpheli işlemleri bildirmeleri gerekecek. Kripto hizmet sağlayıcıları, 1000 Euro’nun üzerinde işlem gerçekleştiren müşteriler hakkında ayrıntılı araştırmalar yapacak ve rapor verecek.

Bu aşamadan sonra düzenleme, AB Konseyi ve AP tarafından onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Şu anda AB’nin nakit ödemelerde herhangi bir kısıtlaması yoktur. Ancak birçok üye ülke sınırlarını kendi belirlemektedir.

Fransa’da 1000 euroya, İtalya, Belçika ve Portekiz’de 3 bin euroya, Polonya’da ise 15 bin euroya kadar nakit ödeme yapılabiliyor.

Bu limitlerin üzerindeki ödemelerde bankacılık sisteminin kullanılması gerekmektedir.

Şu anda Almanya’da nakit ödemelerde herhangi bir sınırlama bulunmuyor ancak 10 bin euronun üzerindeki ödemelerde kimlik ibraz edilmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu