İş

ABD ve Kanada firmaları 2024 yılına geniş çaplı işten çıkarmalarla başlıyor

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki şirketler yeni yıla çeşitli sektörlerde binlerce kişiyi etkileyen önemli işten çıkarmalarla başladı. Bu eğilim, işletmelerin belirsiz bir ekonomik ortamda giderlerini kontrol etmeye çalışması nedeniyle 2023 yılında yaşanan işten çıkarma dalgasının devam edebileceğine işaret ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimleri konusundaki kararsızlığı, son aylarda yumuşak iniş konusunda artan iyimserliğe rağmen şirketlerin temkinli bir duruş sergilemesine neden oldu.

2024’te açıklanan işten çıkarmaların bir özeti şöyledir:

Teknoloji sektöründe, Amazon (NASDAQ:AMZN)’un NASDAQ:AMZN azaltmaları, Prime birimi ile Buy’ın %5’inden azını ve Audible’da %5’inin yanı sıra akış, stüdyo operasyonları ve Twitch’teki birkaç yüz pozisyonu etkiliyor. İşten çıkarmalar, satış, pazarlama ve küresel hizmetlerdeki rollerin yanı sıra fiziksel mağazalar teknoloji ekibini de etkileyerek Amazon Web Services’e kadar uzanıyor.

Alphabet (NASDAQ:GOOGL) NASDAQ:GOOGL, reklam satış ekibi X Lab’de ve donanım da dahil olmak üzere çeşitli ekiplerde işten çıkarmalar yapıyor. Microsoft (NASDAQ:MSFT) NASDAQ:MSFT, Activision Blizzard ve Xbox’ta yaklaşık 1.900 kişiyi işten çıkarıyor.

IBM NYSE:IBM, yapay zeka odaklı alanlarda işe alım yapmayı planlarken bazı pozisyonları azaltıyor. eBay NASDAQ:EBAY, işgücünün yaklaşık %9’u olan yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkaracak. Unity Software işgücünü yaklaşık %25 oranında azaltarak toplamda 1.800 kişiyi işten çıkaracak.

DocuSign NASDAQ:DOCU, başta satış ve pazarlama olmak üzere 400 çalışanı etkileyecek şekilde %6 oranında küçülmeye gidiyor. Snap yaklaşık 528 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor, Salesforce NYSE:CRM yaklaşık 700 çalışanı işten çıkarıyor ve Cisco NASDAQ:CSCO binlerce işten çıkarmayı içeren yeniden yapılanmaya gidiyor.

Aurora Innovation işgücünü %3 oranında azaltıyor, BlackBerry NYSE:BB işten çıkarmalara devam ediyor ve SiriusXM işgücünün %3’ünü, yaklaşık 160 kişiyi işten çıkarıyor. Bumble 350 kişiyi, yani işgücünün yaklaşık %30’unu işten çıkaracak.

Medya alanında, Walt Disney NYSE:DIS bünyesindeki Pixar Animasyon Stüdyoları, bazı şovlarda prodüksiyon tamamlandıktan sonra işleri azaltıyor. Sky yaklaşık 1.000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor, The Los Angeles Times 94 gazeteciyi işten çıkarıyor ve Paramount Global, Business Insider ve Bell Canada da işten çıkarmalar yapıyor.

Finansal hizmetler sektöründe PayPal (NASDAQ:PYPL) NASDAQ:PYPL Holdings, işgücünün %9’u olan 2.500 kişiyi işten çıkarıyor. Block Inc belirtilmemiş işten çıkarmalara başladı, Citigroup 716’sı New York’ta olmak üzere personel sayısını iki yıl içinde 20.000 azaltıyor.

Morgan Stanley varlık yönetimi biriminde işten çıkarmalar yapıyor ve Nasdaq Adenza’yı entegre ederken yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor. BlackRock NYSE:BLK işgücünün %3’ünü azaltıyor ancak yılı daha fazla çalışanla bitirmeyi bekliyor.

Tüketici ve perakende sektöründe Estee Lauder NYSE:EL küresel iş gücünün %3 ila %5’ini, Wayfair NYSE:W 1.650 çalışanını, Macy’s NYSE:M 2.350 çalışanını, Levi Strauss & Co NYSE:LEVI küresel kurumsal iş gücünün %10 ila %15’ini, Hershey’s iş gücünün %5’inden azını etkileyecek şekilde yeniden yapılanmaya gidiyor ve Nike NYSE:NKE toplam iş gücünün yaklaşık %2’si olan 1.600’den fazla kişiyi işten çıkarıyor.

Sağlık sektöründe Novavax NASDAQ:NVAX işgücünün yaklaşık %12’sini işten çıkarıyor.

Üretim sektöründe Lockheed Martin NYSE:LMT %1’lik bir işten çıkarma planlarken, United Parcel Service NYSE:UPS 12.000 kişiyi işten çıkarıyor.

Doğal kaynaklarda, Piedmont Lithium işgücünün %27’sini azaltıyor. TC Energy NYSE:TRP doğal gaz boru hattı birimlerini entegre etme planının bir parçası olarak işçi çıkardı ve Enbridge NYSE:ENB maliyetleri düşürmek için işgücünü 650 veya %5 oranında azaltıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu