Ekonomi

ABD’den çip üretimi için bir yılda 166 milyar dolarlık yatırım

ABD Başkanı Joe Biden, CHIPS ve Bilim Yasası’nın birinci yıl dönümünde yaptığı açıklamada, söz konusu maddeye ABD’nin yarı iletkenlerdeki liderliğini yeniden canlandırmak, ülkenin tedarik zincirlerini güçlendirmek, ulusal güvenliğini korumak ve durumunu iyileştirmek amacıyla imzaladığını hatırlattı. rekabet gücü.

CTI’ı çeken Biden, dünyadaki fişlerin yüzde 40’ını ABD’nin ürettiğini ancak bu oranın zaman içinde yüzde 10’un biraz üzerine düştüğünü söyledi.

Bu durumun ülke ekonomisini küresel tedarik zinciri aksamalarına karşı savunmasız hale getirdiğine işaret eden Biden, CHIPS ve Bilim Yasası’nın bunu değiştirmeyi amaçladığını vurguladı.

Yasanın imzalanmasından bu yana şirketlerin yarı iletken üretimini ABD’ye geri getirmek için 166 milyar dolardan fazla yatırım yaptığını açıklayan Biden, bu yatırımların Ohio’dan Arizona’ya, Teksas’tan New York’a kadar ülke genelinde istihdam ve fırsatlar yarattığını belirtti.

Yasa önümüzdeki aylarda da hayata geçecek.

Yalnızca geçen yıl en az 50 devlet üniversitesinin Amerikan personelinin yarı iletken endüstrisindeki yüksek fiyatlı işlere erişmesine yardımcı olmak için yeni veya genişletilmiş programlar duyurduğuna dikkat çeken Başkan Biden, CHIPS ve Bilim Yasasının yatırım getirmek için “Bidenomik” gündemimin anahtarı olduğunu söyledi. ülkenin her köşesine fırsat parçası olduğunu söyledi.

Yönetimin önümüzdeki aylarda bu yasayı uygulamaya devam edeceğini vurgulayan Biden, bunun Amerika’yı yarı iletken üretiminde bir kez daha lider konuma getireceğini ve elektronik veya saf güç tedarik zincirleri için diğer ülkelere daha az bağımlı hale getireceğini kaydetti.

haber-kibriscik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu