Haber

ABD’den dikkat çeken analiz: Çin-Rusya’yı bırakın, Türkiye’ye bakın: Kuralları çiğniyor…

Uluslararası ilişkilere ilişkin analizleriyle dikkat çeken ABD’nin önde gelen iki dış politika dergisinde Türkiye’ye ilişkin çarpıcı analizler yayımlandı.

“KENDİNDEN ŞÜPHEYE SAHİP SÜPER GÜÇ”

TRT Haber’in Dışişleri’ndeki yazısında şöyle denildi: “Kendinden Şüpheli Süper Güç” başlık kullanıldı. Yazıda, hâlâ güçlü olan ABD’nin uluslararası alanda önemli rakiplerinin bulunduğu belirtilerek Türkiye’ye dikkat çekildi.

Fareed Zakaria’nın yazdığı yazıda, Türkiye’nin 30 yıl öncesine göre bugün daha güçlü, siyasi açıdan daha olgun bir ülke olduğu vurgulandı.

“ABD’YE MEYDAN OKUYOR”

Makalede “Dünyadaki yeni dinamikleri değerlendirmek için Çin’i, Rusya’yı bir kenara bırakın, Türkiye’ye bakın. Güçlü ve popüler bir lider tarafından yönetiliyor. En üst düzeyde taleplerde bulunulduğunda bile rutin olarak ABD’ye meydan okuyor.”Söylendi.

‘ANKARA MUHTEŞEM BİR AKTÖR OLDU’

Bir diğer dış politika dergisi ise National Interest’tir. “Orta Güçlerin Çağı Geldi”başlıklı bir makale yayınladı.

Türkiye’nin son dönemde ABD ve diğer ülkelerin baskılarına boyun eğmeden, küresel ve bölgesel hedefleri doğrultusunda hareket ettiğini yazdı:

“Türkiye, Ortadoğu’da daha bağımsız ve iddialı bir aktöre dönüşüyor ve birden fazla güç kutbunun orta güç davranışları üzerindeki etkisini gösteriyor.”

Türkiye’nin son dönemde Ortadoğu, Güney Kafkasya, Orta Asya ve Afrika’daki faaliyetlerine, Ukrayna-Rusya ve Filistin-İsrail’deki aktif rolüne dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu