Haber

AK Parti’ye 1945 dakika, CHP’ye 25 dakika, DEM Parti’ye 0 dakika TRT Haber’de

ANKARA- TRT Haber, seçim takviminin başladığı 1 Ocak 2024’ten bu yana geçen 40 günde AK Parti’ye 1.945 dakika, CHP’ye ise 25 dakika ayırdı. DEM Partisi aleyhindeki haber ve yorumlara 27 dakika ayrıldı.

TRT HABER KAMU YAYINCILIĞINI BIRAKTI

TRT Haber’in DEM Partisi’ni hiç görmediğini belirten RTÜK Üyesi Necdet İpekyüz, DEM Partisi’nin milyonlarca seçmenin oyunu aldığını hatırlatarak, “TRT Haber’in kamu yayıncılığından ayrıldığı tartışılmaz bir gerçektir. “Seçim döneminde tek parti propagandasına yönelik yayınlarıyla Yüksek Seçim Kurulu’nun 2023/1565 sayılı kararında yer alan ‘TRT ile özel radyo ve televizyon kuruluşları tek taraflı ve taraflı yayın yapamaz’ hükmünü de göz ardı ettiğini, “dedi.

‘TRT BU SEÇİM DÖNEMİNDE YERİNİ ALDI’

TRT’nin Anayasa’ya ve maddeye aykırı davranmasında sakınca görmediğini belirten İpekyüz, “TRT bu seçim döneminde bir ilke imza atarak bazı siyasi partileri savunma görevini üstlendi ve muhalefeti karalayıcı haberciliğe geçti. Ağırlıklı olarak bir siyasi partinin haberlerine yer veren TRT, az da olsa kendilerini ifade etme şansı bulan muhalefet partilerine yönelik yaptığı haberlerle bir siyasi partinin çıkarlarının koruyucusu haline gelmiştir.

TRT’nin her zaman muhalefeti yok sayan bir tavır sergilediğini ancak bu seçimlerde muhalefeti yok etmeyi hedeflediğini belirten İpekyüz, “Kamu yayıncısı olan TRT’nin DEM Partisi’ni ve diğer muhalefet partilerini yok sayması ve üstüne üstlük bu seçimlerde muhalefeti yok etmeyi amaçladığını” ifade etti. Bu, olumsuz yayınları da içeriyor, ayrımcılığı ve kutuplaşmayı körüklüyor. “Hükümetin propagandasını yapan kanallardan hiçbir farkı yok” dedi.

İpekyüz’ün TRT Haber yayınlarına ilişkin paylaştığı veriler şöyle:

TRT Haber’de seçim döneminde (1 Ocak – 10 Şubat arası) siyasi partilere ayrılan süreler:
(Haberler, canlı yayınlar, haber programları ve siyasi mitingler)

AKPARTİ: 1945 DAKİKA (LEHİNE)
CHP: 25 DAKİKA (LEHİT)
DEM PARTİSİ: 27 DAKİKA KARŞI

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu