Haber

“Ankara, Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili tüm kaygılarını ve taleplerini anlıyor”

Sputnik’e Karadeniz Tahıl Girişimi ile ilgili çalışmalara ve müzakerelere yakın bir kaynak olarak şunları söyledi: ankara, Rusya’ile ilgili Tahıl Koridoru Anlaşması’Uzatma ihtimalinin olmadığı konusunda BM’nin tutumunu biliyor ve analiz için BM yetkilileriyle çalışmaya devam edecek.

İlgili soruyu yanıtlayan kaynak, “Evet, bunu biliyoruz. Bu girişimin etrafındaki durum karmaşık, sorunların farkındayız ve bunları çözmek için BM ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz.”dedi.

“Ankara, Rus tarım ürünlerinin ihracatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmak için Batı ile birlikte çalışıyor”

Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili tüm endişeleri ve talepleri.Kaynak, bunu anlayan Ankara’nın engelleri kaldırmak için Batı ile diyaloğunu sürdürdüğüne dikkat çekti. “Rusya’nın yaygarasını ve taleplerini anlıyoruz. Anlaşmanın tam olarak uygulanması ve Rus tarım ürünleri ve gübrelerinin ihracatının önündeki engellerin kaldırılması gereğini yineledik. Bu sorunları ortadan kaldırmak için Batılı ortaklarla çalışıyoruz. Rus tarafıyla müzakerelerin yakın zamanda Cenevre’de yapılması bekleniyor, BM yoğun bir şekilde çalışıyor ve girişimlerde bulunuyor. Sonuç bekliyoruz”vurgu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Verşinin , dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılması ihtimalini görmediğini, anlaşmanın uygulanmasındaki mevcut çarpıklıkların halen giderilmediğini belirtmişti. Vershinin, Rusya’nın geçen yıl Temmuz ayında imzalanan paket anlaşmaların her iki tarafıyla ilgili olarak BM temsilcileriyle istişarelerini sürdürdüğünü de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu