Haber

Araştırma: Türkiye günlük sigara kullanımında dünyada birinci sırada

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), halk sağlığına verilen zararı en aza indirmek amacıyla elektronik sigara Kullanımının kontrol altına alınması için acil eylem çağrısında bulundu. Sigaraya göre daha az zararlı olduğu düşünülen ve kullanımı giderek yaygınlaşan elektronik sigaranın içerdiği kimyasalların en az sigara dumanında bulunanlar kadar zararlı olduğunu söyleyen uzmanlar, farklı denemek yerine tespit edilmesi gerektiğini belirtti. sigarayı bırakma yöntemleri.

Türkiye’de sigara içenlerin sayısı 15 milyondan fazla

Dünya çapında 2 milyar kişinin sigara ve diğer tütün ürünleri bağımlısı olduğunu belirten uzmanlar, 2018-2023 Tütün Kontrol Planı’na göre Türkiye’de sigara içenlerin sayısının 15 milyonun üzerinde olduğunu belirtti. Açıklamada, Türkiye’de 15 yaş ve üzeri toplam nüfusta her 4 kişiden en az 1’inin sigara içtiği; Bu orana göre yaklaşık 20 milyon kişinin düzenli sigara içtiği açıklandı.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi’nin raporuna göre, Avrupa ülkeleri arasında en çok sigara içilen ülke yüzde 29 ile Bulgaristan olurken, Türkiye yüzde 27,3 ile ikinci sırada yer alıyor. Araştırmada AB ülkelerinde ortalama sigara içme oranının yüzde 18,4 olduğu açıklandı.

Sigara içenlerin çoğunluğunun çocukluk ve ergenlik döneminde sigara içmeyi denediği belirtilirken, sigara içenlerin yüzde 70’inin 18 yaş civarında düzenli sigara içmeye başladığı, düzenli sigara içmeye başlayanların ise birkaç yıl içinde günlük sigara içme miktarlarını ciddi oranda artırdığı kaydedildi.

Türkiye’de günlük düzeyde rekor

Araştırmalar, Türkiye’nin kişi başına günlük ortalama sigara tüketiminde 17,1 ile dünyada birinci sırada yer aldığını gösterdi. Bu rakamın Yunanistan’da 15,7, İsrail’de 15,5, Japonya ve Avusturya’da ise 15,4 olduğu açıklandı.

‘İlginç bir sistemden bahsedildi’

Açıklamada, “ Tütün, üreticinin önerdiği şekilde kullanıldığında tüketiciyi öldüren ve satışı yasal olan tek üründür. Gelişmiş ülkelerin çokuluslu tütün şirketleri, tütün satarak insanları hasta etmekte, daha sonra bu hastalıklara karşı ilaç satarak faydalarını katlamaktadır. Dolayısıyla tütün endüstrisi tam anlamıyla bir sömürü sistemi oluşturmaktadır. Bu şirketler bir ölüm makinesi gibi çalışıyor ve savaşlardan daha fazla insanı öldürüyor.” ifadelerine yer verildi.

‘Pasif içicilikten en çok çocuklar etkileniyor’

Ayrıca yayınlanan raporlarda pasif içiciliğin sağlık üzerindeki zararlı etkilerinin kesin olarak kanıtlandığı belirtiliyor. Pasif Sigaradan en çok çocukların etkilendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca sigarayı bırakmak isteyenlerin öncelikle belirlenmesi gerektiği, sigaraya göre daha az zararlı olduğu düşünülen ve kullanımı giderek yaygınlaşan elektronik sigaranın içerdiği kimyasalların da en az sigara kadar zararlı olduğu kaydedildi. sigara dumanında bulunanlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu