Haber

Bakan Bayraktar: Gazze’de ateşkes olmadan enerji projeleri konuşulmaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gazze’de ateşkes sağlanmadan Türkiye’nin İsrail ile herhangi bir enerji projesini görüşmeyeceğini belirtti.

Bayraktar, özel bir televizyon kanalında iktidar gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınları sonrasında Türkiye ile İsrail arasındaki iktidara ilişkin olası projelerin durumuna değinen Bayraktar, “Böylesine büyük bir vahşetin ve insanlık trajedisinin yaşandığı bir ortamda herhangi bir projeden bahsetmek insanlığa saygısızlık olur. İnsanlığımız ve oradaki kardeşlerimiz, “Bundan sonra konuşacağımız tek şey Gazze’nin elektrik, su ve gıda ihtiyacını nasıl karşılayabileceğimizdir. Tek proje bu olacak.” ifadesini kullandı.

Bakan Bayraktar, Filistin’in kendisi için özel bir yere sahip olduğunu belirterek, İsrail tarafıyla 2016 sonrasında yapılan görüşmelerde Filistin’e elektrik getirilmesine yönelik projelerin konuşulduğunu hatırlattı.

Gazze saldırısının ardından bölgede hayatın durduğuna dikkat çeken Bayraktar, şöyle konuştu:

“Orada yaşanan büyük vahşet ve zulmün ardından şu anda konuşabildiğimiz tek proje Gazze’nin elektriğini nasıl geri getireceğiz. Jeneratör gönderdik, Refah kapısında bekliyor. Gemiyle oraya nasıl katkı sağlayabiliriz?” Power Ship, yüzen enerji santralleri, taşınabilir enerji santralleri diyoruz.Bu insanları normal hayatlarına döndürmek için “Bunu tersine çevirebiliriz. Rastgele bir ateşkes olmadan hiçbir şeyden bahsetmek mümkün değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu