Haber

Batı Afrika bloğu Mali’den 46 Fildişi Sahili askerini serbest bırakmasını istedi

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Mali’nin “paralı asker” oldukları şüphesiyle 10 Temmuz’da yakaladığı 46 Fildişi Sahili askerinin serbest bırakılmasını talep etti.

ECOWAS Komite Lideri Dr. Omar Alieu Touray, Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen 62. ECOWAS Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nda basın mensuplarına konuştu.

Touray, ECOWAS’ın Mali’den yakalanan Fildişi Sahili askerlerini 1 Ocak 2023’e kadar serbest bırakmasını istediğini belirtti.

Askerlerin verilen süreye kadar bırakılmaması halinde ECOWAS’ın harekete geçeceğini kaydeden Touray, “Mali bunu yapmazsa ECOWAS yaptırım uygulayacak” dedi. söz konusu.

Mali’de askeri hükümet 49 Fildişi Sahili askerini gözaltına aldı

Mali’nin askeri hükümeti, 10 Temmuz’da başkent Bamako’da ülkeye gelen 49 Fildişi Sahili askerini “paralı asker” olarak yargılanmak üzere “izinsiz” savaş silahları ve mühimmatları bulundurdukları iddiasıyla tutukladı.

Askerler, 15 Ağustos’ta “devletin güvenliğini tehdit” suçlamasıyla tutuklandı. Mali’nin askeri hükümeti tutuklanan askerlerden üçünü Eylül ayında serbest bıraktı.

Fildişi Sahili hükümeti, iki ülke arasında imzalanan bir sözleşme kapsamında Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nu (MINUSMA) desteklemek için Mali’de olduklarını öne sürerek tutuklu askerlerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Mali hükümeti, bu olaydan sonra MINUSMA’nın askeri ve polis birimlerinin tüm rotasyonlarını askıya aldı. Fildişi Sahili askerlerini savunan MINUSMA Sözcüsü Olivier Salgado da açıklamaları nedeniyle Mali makamları tarafından sınır dışı edildi.

Togo, Fildişi Sahili ile Mali arasındaki krizin çözümünde de arabuluculuk yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu