Teknoloji

Boston Dynamics’in Dört Ayaklı Robot Spotu Artık Konuşmaya Başlıyor [Video]

ABD merkezli robotik şirketi Boston Dynamics’in yıllardır üzerinde çalıştığı Spot’un koşabildiğini, zıplayabildiğini, dans edebildiğini ve hatta fotoğraf çekebildiğini daha önce görmüştük. Tüpraş’ta bile çalışan bu dört ayaklı robot artık yepyeni bir yeteneğe kavuştu.

Boston Dynamics, YouTube’da Spot’un bir görselini paylaştı. Nokta artık resimde konuşabilirgörüldü.

Tur rehberine dönüşen Spot, ChatGPT üzerinden konuşabiliyor

Videoya baktığımızda Spot’un sorulara cevap verebildiğini görüyoruz. İngiliz aksanıyla bile konuşabiliyor. Konuşurken normalde kolunuz gibi görev yapan kısmı “ağız” olarak kullanın. açıp kapatabilirsiniz.Ayrıca Boston Dynamics’in robota şapka, göz ve bıyık takarak komik bir görüntü kazandırdığını da görebiliyoruz.

Konuşma yeteneği kazanan Spot, cins rehberi olarak görev yapıyor ve şirketin tesislerini gezebiliyor. Tesisler ve diğer konulardaki sorulara rahatlıkla cevap verebilmektedir. Boston Dynamics, Spot’u konuşturmak için OpenAI’nin tanınmış sohbet robotunu kullanıyor ChatGPT’den faydalandı. Dikkatli yanıtlar verebilmek için ChatGPT API’nin yanı sıra bazı açık kaynaklı modeller de kullanıldı.

Daha sonra Spot’a bir hoparlör yerleştirildi ve metinden konuşmaya özellikleri eklendi. Firma yetkilileri, robotun kameralar aracılığıyla tesisi izleyebileceğini belirtti. Görselleri inceleyebilirsinizBu sayede daha fazla bilgi edinerek sorulara cevap alabildiğini belirtti.

Spot’un üstlenebildiği tek adam imajındaki “İngiliz uşak” değil. Dört ayaklı robot ve 1920’lerde yaşayan bir arkeolog, zaman yolcusu veya genç Rolü de üstlenebilir. Hatta alaycı bir kişiliğe sahiptir.

kozluk-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu