Haber

Cevdet Yılmaz: Vesayet anayasasının değiştirilmesi en önemli değerlerden biri olacak

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Yasakçı, darbeci zihniyetin son kalıntılarını barındıran vesayet anayasasının, sivil, demokratik, özgürlükçü, insanı merkeze alan, milli irade ruhuyla hazırlanmış bir anayasayla değiştirilmesi, Türkiye’nin en önemli hedeflerinden biri olacaktır. Milletimizin ‘Türkiye Asrı’ yolunda kazanacağı en önemli değerlerdir.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bugün 43. yıl dönümü olan 12 Eylül 1980 askeri darbesinin Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olduğunu belirterek, “Demokrasinin rafa kaldırıldığı o gün” dedi. Özgürlüklerin gölgede bırakılması, millet iradesinin ayaklar altına alınması üzüntüyle anılarımızda kaldı.” Cumhuriyet tarihimizde sistematik olarak gerçekleştirilen darbe girişimleriyle milletimizin iradesi gasp edilmiş, geleceğini belirleme hakkı zorla elinden alınmıştır. 27 Mayıs darbesiyle, 12 Mart muhtırasıyla, 12 Eylül darbesiyle, 28 Şubat postmodern darbesiyle Türk demokrasisine ağır darbe indiren karanlık güçler milletimizi yok etmiştir. “Bizi az gelişmişliğe mahkûm etmeye çalıştı” dedi.

‘İNSANI MERKEZE YERLEŞTİREN BİR ANAYASA’NIN GEREKSİNİMİ AÇIKTIR.’

15 Temmuz darbe girişiminin milletin direnişi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü duruşuyla bertaraf edildiğini kaydeden Yılmaz, “Cumhuriyet tarihimizde makul bir sıra ile yapılan bu girişimler Temmuz ayında yenilgiye uğratılmıştır. 15 ve iradesini savunan milletimiz, geleceğini ve otoritesini köleleştirmek isteyenlere asla boyun eğmeyeceğini göstermiştir.” Tüm bu acı deneyimlerden sonra, hukuki ve hukuki açıdan sivil iradeyi güçlendirecek, insan merkezli bir anayasaya sahip olmanın ne kadar gerekli olduğu artık ortadadır. Yasakçı, darbeci zihniyetin son kalıntılarını da barındıran vesayet anayasasının insan merkezli, milli irade ruhuyla hazırlanmış, sivil, “Demokratik, özgürlükçü bir anayasayla değiştirilmesi milletimize verilecek en değerli mükafatlardan biri olacaktır.” ‘Türkiye Asrı’na giden yolda kazançlı çıkacağız. Bu vesileyle Allah ülkemize ve milletimize bir darbe daha düşürmesin. Demokrasi uğruna şehit olan tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu