Haber

CHP’li Dr. İlgezdi uyardı: Depremden kurtardık, salgın hastalıklarla kaybetmeyelim

ANKARA (İGFA) –CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, hükümete seslenerek, deprem bölgelerinde salgın hastalıklara karşı etkin önlemler alınabilmesi için bilim adamlarının ve siyasetçilerin dinlenmesini istedi.

Akkuş İlgezdi, “Arama kurtarma çalışmalarında terleyen görevliler ve enkaz altından çıkarılan depremzedeler paslı demirlere maruz kalıyor. Hayat kurtarmak için canla başla çalışan görevliler, açık yaralarla görevlerini sürdürüyor. Yine aynı şekilde depremzedelerimiz günlerdir bölgede yaşamaya çalışıyor. Salgın yakalamaya çok yatkın bir bölgedeler. Hijyen adına hiçbir şey yoktur. Ne yazık ki ortada cesetlerin bulunduğu bir alandır. Depremden etkilenen bölgelerde salgın riskler bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Bölgede ihtiyaç sahibi vatandaşların tetanoz, difteri ve hepatit B aşılarına ulaşımı sağlanmalıdır” dedi.

DIŞARI RİSKİ KAPIDA

Kızamık, grip gibi hastalıklara karşı aşılamanın önemine vurgu yapan Dr. Akkuş İlgezdi, “Deprem sonrası altyapının bozulması, güvenli içme ve kullanma suyunun bulunmaması, atıkların uzaklaştırılması, aşılama hizmetlerinin aksaması ve soğuk hava.Öncelikle gebelerde özellikle tetanoz aşısı ve tüberküloz hastalarının tedavisi için önlemler alınmalı.Sistematik takip sağlanmalı ve ilaç kullanımı yapılmamalıdır. kesintiye uğramak

Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün bildirimlerine göre son bir yılda Suriye’de 80 bine yakın kolera vakası tespit edildiğini hatırlattı. İlgezdi, başta Hatay olmak üzere deprem bölgesinin Suriye’ye yakınlığı göz önünde bulundurularak kolera ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması için önlem alınması gerektiğini belirterek, “Bölgedeki kolera tehlikesi mutlaka ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu