Haber

CİMER’e yapılan başvurunun basına sızdırıldığı iddiasına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bazı medya kuruluşlarında yer alan “CİMER’e yapılan başvurunun basına sızdırıldığı” iddiası doğru değildir.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi (CİMER), vatandaşlarımızın kamu kurumlarına kolaylıkla başvuru yaparak dilekçe ve bilgi alma haklarını kullanabilmelerine ve başvuru süreçlerinin vatandaşlarımız tarafından 7/24 takip edilebilmesine olanak sağlayan dünyanın en büyük millet-devlet kamusal bağlantı platformudur. .

Devlet Yürütme Organı bünyesinde yaklaşık 40 bin idari birim bünyesinde, kendi kamu kurumlarını temsil eden yaklaşık 90 bin kamu görevlisini ağırlayan CİMER; 2023 yılında 7 milyon 650 bin başvuru yapıldı ve bu başvuruların okunması, iletilmesi ve yanıtlanması kapsamında yılda 34 milyon işlem gerçekleştirildi.

Başvuru aşamasında güvenlik amaçlı temel kimlik bilgilerinin yanı sıra cep telefonu doğrulaması ve çift faktörlü kimlik doğrulama (e-Devlet üzerinden yapılan başvurularda) gerçekleştirilir; Öte yandan başvuruyu okuyan kamu görevlilerinin sisteme girişlerinde ve başvuruya ilişkin her süreçte tüm bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

CİMER’e yapılan tüm başvurularda istisnasız olarak başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri kapalı (yıldızlı) formatta kamu görevlisine sunulur.

Başvuru işlemi için kişinin kimlik veya iletişim bilgilerine ihtiyaç duyulması halinde ilgili bilgiler yazılır; Yıldızlı bölümleri açma yetkisi her birimdeki personel sayısının %10’una verilmektedir.

CİMER kapsamında yürütülen tüm süreçlerde kişisel gizlilik ve güvenliğe verilen önem, mevzuatta birçok karar bulunmasına rağmen bağımsız olarak çıkarılan 03/06/2022 tarih ve 5690 sayılı CİMER Yönetmeliğinin birçok yerinde vurgulanmıştır. Bu konuyla ilgili mevcut mevzuat. Örneğin, kişisel bilgilerin korunmasına ilişkin kararlar, “kurum ve kuruluşların görev ve sorumluluklarını” düzenleyen 10/1(d) ve “görev ve sorumluluklarını” düzenleyen 12/1(b) maddelerinde açıkça yer almaktadır. CİMER personelinin sorumlulukları”.

Son dönemde gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi (CİMER) uygulaması incelendiğinde, başvurunun başvuru sahibi tarafından doğrudan ilgili kurumlara yönlendirildiği, herhangi bir rastgele okuma, yönlendirme veya ayrı bir işlem yapılmadığı belirlendi. İrtibat Bürosu çalışanı tarafından.

Asılsız tezlere itibar etmeyin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu