Haber

DEM Partisi’nden kayıp çocuklar önerisi: Meclis’te komisyon kurulmalı

ANKARA-DEM Partisi Küme Başkan Yardımcıları Gülüstan Kılıç ve Sezai Temelli, 6 Şubat depreminde kaybolan çocukların akıbetinin araştırılması için Meclis’e soruşturma önergesi sundu.

Öneriyle, kayıp çocuklar vakalarına ilişkin kapsamlı bir araştırma ve soruşturma sürecinin başlatılması, kayıp çocukların kayıtlarının tutulacağı bir veri tabanı oluşturulması, kayıplarda ihmalkar ve sorumlu olan kamu kurum ve kuruluşlarının belirlenmesi talep edildi. kayıp çocukların bulunması için bir komite kurulması.

Depremin ilk gününden itibaren kayıp çocuk haberlerinin gündemde olduğu belirtilen önergede, “Depremin ilk günlerinde medyaya yansıyan görüntülerde yeni doğan bebeklerin özel araçlarla başka illere nakledildiği görüldü. özel jetler ve uçaklar, İnsani Yardım Vakfı’na (İHH) ait lüks villalarda kalan bazı çocukların görüntüleri ortaya çıktı.” . Kamuoyunda büyük tepkiye yol açan bu görüntüler üzerine eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yazılı bir açıklama yaparak herhangi bir kayıp çocuk vakasının yaşanmadığını kamuoyuna duyurdu. Ancak Afet-Çocuk Sivil Uyum grubu, 11 Şubat’ta yayınladığı bilgi notunda, deprem bölgesinde en az 168 çocuk için arama kararı bulunduğunu belirterek; “Bunun üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kayıp çocuk vakalarının olduğunu ve soruşturma başlatıldığını duyurmak zorunda kaldı.”

SADECE SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMALARIYLA 670 KAYIP ÇOCUK TESPİT EDİLDİ

Bakanlığın kayıp çocuklara ilişkin şu ana kadar kapsamlı bir araştırma ve soruşturma süreci yürütmediği belirtilen önergede, “Türkiye’de çocuk hakları alanında çalışma deneyimi olan gönüllülerden oluşan Afet-Çocuk Sivil Uyum Grubu, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından sosyal medyada kayıp çocuklarla ilgili arama yaptılar. Bunun sonucunda birçok kayıp çocuk ilanı ve haberine rastladılar ve bundan yola çıkarak kayıt tutmaya başladılar ve bir veri tabanı oluşturdular. Civil Harmony grubu, depremin hemen ardından 2 aylık çalışmaları sonucunda 670’e yakın kayıp çocuk başvurusu aldıklarını kamuoyuna duyurdu, “Bu bilgiye ancak Türkiye’deki sosyal medya taramaları sonucunda ulaştıklarını belirttiler.”

’38’i çocuk 145 kişinin akıbeti hala bilinmiyor.’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın tüm iddiaları reddettiğini belirten önergede, Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’nin (DEMAK) çalışmalarına ilişkin şu bilgilere yer verildi: Depremde kaybolan yakınlarının bulunması amacıyla 1 Şubat 2014’te Ankara Ulus Meydanı’nda tahliye yapıldı.” organize edildi. DEMAK Genel Sekreteri Sema Güleç tarafından okunan basın açıklamasında, 38’i çocuk 145 kişinin akıbetinin halen bilinmediğini ifade etti.

‘KONSEY SORUMLULUK ALMALI’

DEM Partisi, depremin ilk gününden itibaren ve sonrasında kaybolan, hakkında arama kararı çıkarılan, refakatsiz kalan, koruyucu ailelere verilen, dini cemaatlere verildiği iddia edilen tüm kayıp çocuklara ve kaçırılabilecek, devlet koruması altında olan, hayatını kaybeden, evsizler mezarlığına defnedilen tarikatlar. Parlamentonun iddialarını soruşturma sorumluluğunu üstlenmesini istedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu