Teknoloji

Elon Musk, Donald Trump’ı Twitter’a Geri Getirdi

Elon Musk, Twitter’ı satın almasının arkasındaki en büyük gayelerden birinin  konuşma özgürlüğü olduğunu birçok defa vurguladı. Musk, dün ise Twitter hesabından bir oylama başlattı.

Oylamada Musk, Twitter halkına eski ABD Başkano Donald Trump’ın Twitter’a geri dahil edilmesini isteyip istemediklerini sordu. Milyonlarca kişinin oy kullandığı ankette sonuç az bir farkla aşikâr oldu.

Oylama sonucu, Trump’ın Twitter’a geri dönmesi istikametinde oldu

Toplamda 15 milyon 85 bin 458 kişinin oy kullandığı Twitter anketinde Musk, Twitter ahalisine Trump’ı geri getirelim mi getirmeyelim mi diye sordu. Musk’ın dediğine nazaran 134 milyon kişinin gördüğü anket sonucunda Trump’ın geri dönmesini isteyenler çoğunlukta oldu.

Twitter ahalisinin %51,8’lik bir oyla (7.814.267 oy) Trump’ın geri dönüşüne evet demesinin akabinde Musk, “İnsanlar kararını verdi. Trump geri gelecek. Vox Populi, Vox Dei (Halkın sesi, Tanrı’nın sesi – Latince)” halinde bir Tweet attı.

Tabii bu oylamada ne kadar bot vardı orası meçhul. İşin komik tarafı, bundan 2 yıl kadar evvel Twitter yöneticileri, Trump tekrar lider seçilse bile Twitter hesabının asla açılmayacağını açıklamışlardı.

Donald Trump’ın hesabı yeniden aktif edildi

Musk’ın oylamasının akabinde Trump’ın hesabı yaklaşık iki yıl sonra yine etkin hâle geldi. Eski liderin Twitter hesabı, Kongre Binası baskının akabinde gelecekteki şiddet olaylarını kışkırtma ihtimali nedeniyle kalıcı olarak askıya alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu