Ekonomi

Exxon hisseleri, ilk çeyrek karının analistlerin tahminlerini ıskalamasının ardından düşüşe geçti

Exxon (NYSE:XOM) hisseleri, şirketin yılın ilk çeyreğine ilişkin kazançlarının ortalama analist tahminlerinden daha düşük olmasının ardından Cuma günü piyasa açılmadan önce yapılan işlemlerde %1,6 oranında geriledi.

İlk çeyrekte, düzeltmelerden sonra hisse başına kazanç (EPS) 2,06 $ olarak gerçekleşti; bu, bir önceki yılın aynı döneminde bildirilen 2,83 $’dan daha az ve ayrıca ortalama 2,21 $ tahmininden daha düşük. Şirketin geliri 83,08 milyar dolar olarak gerçekleşerek 78,31 milyar dolarlık tahmini aştı.

Şirkete göre, ilk çeyrekte sermaye yatırımları ve keşif için harcanan toplam miktar 5,84 milyar dolardı.

Geleceğe bakıldığında, Exxon sermaye harcamalarının tüm yıl için 23 milyar ila 25 milyar dolar aralığında olacağı tahminini koruyor ve bu da ortalama analist tahmini olan 23,97 milyar dolar ile uyumlu.

Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Darren Woods, “Bu çeyrek, petrol üretim seviyelerinin beklentileri aştığı ve Guyana halkı için benzeri görülmemiş ekonomik kalkınmaya önemli ölçüde katkıda bulunduğu Guyana gibi yüksek potansiyelli bölgelerde devam eden genişleme ile güçlü bir performansa damgasını vurdu” dedi.

“Ürün Çözümleri alanında, maliyetleri etkin bir şekilde yönetmemiz ve iyileştirme sürecinde zaman çizelgelerine bağlı kalmamız, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek ilk çeyrek rafinaj verimiyle sonuçlandı” diye devam etti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu