Haber

Fatma Şahin depremin ilk yılında duygularını ve Tek Kalp Meydanı’nı anlattı

Deprem felaketinin üzerinden 1 yıl geçti…

Ülke genelinde kayıplar anılırken, yaraları sarma çabaları da tüm hızıyla devam ediyor.

Depremden en çok etkilenen kentlerin başında gelen Gaziantep’te 1 yılda depremzedelere yönelik yürütülen çalışmalar dikkat çekiyor.

Kısa sürede çadırlardan konteynerlere taşınan depremzedelere yönelik 10 bin kalıcı konut teslim edilirken, inşaat projeleri de hızla devam ediyor.

Evleri henüz tamamlanmamış depremzedeler, her detayın düşünüldüğü konteyner kentlerde kalıyor.

Depremin ilk yılında Gaziantep

Afetten kısa bir süre sonra insanların tüm temel ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanan konteyner kentlerden birine sahip olan Gaziantep’te ‘Tek Gönül Çarşısı’ ilk günden bu yana hizmete giriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, depremin ilk yılında yapılan çalışmaları takip etmek için kente giden Enson ekibine çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“O gece kendimi 10 yaş daha yaşlı hissettim”

“Bazen diyorum ki, insanların neden yaşlandığını çok iyi anlıyorum.”Şahin, ifadeleri kullanarak 1. yıldaki duygularını şöyle anlattı:

O gece kendimi 10 yaş daha yaşlı hissettim. Çünkü insanlar bize emanet. Bu güvenin hakkını vermemiz gerekiyordu. Allah aşkına devletin ne kadar büyük olduğunu, bu milletin dayanışma ruhunun ne kadar tek yürek olduğunu gördük. Burası bizim Tek Kalp Pazarımız. En hızlı çarşıyı biz yaptık. Çadırlardan konteynerlere çok hızlı geçtik.

Bir yıl geçti. Pazar günü Cumhurbaşkanımız buradaydı. 10 bin konut teslim edildi. Bu köy evleri yapıldı. Daha iyiye gidiyoruz, daha da iyi olacağız. Burayı yeniden güvenli ve yeşil hale getirmek için yapılacak çok iş var.

Ama yılı nasıl geçirdiniz derseniz müthiş hızlı, müthiş verimli bir yıl oldu… En azından temel ihtiyaçların yönetilebilir hale geldiği, insanların umutlarının yeşerdiği, çocukların eğitim ve insanların sağlık ihtiyaçlarının karşılandığı bir yıl olarak geçirdik.

“Bu çarşı özel olarak kuruldu”

Tek Yürek Çarşısı hakkında da bilgi veren Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

Bu çarşı özel olarak kurulmuş. Piyasada ‘Konteynerdeki çocuğun neye ihtiyacı var…’ Çocuğun eğitimine devam etmesi gerekiyor. Her şey enkaz altında, öğretmen yok… Bu GASMEK’ler hemen kuruldu, öğretmenler geldi, referans kitapları getirildi, çocuklar eğitimlerine devam etti.

Beyaz masa mesela… Vatandaşımızın ihtiyacını karşılayan değerli bir çalışma. Burada hızla bir berber dükkanı açıldı. İnsanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyordu. Enkazdan kurtarılan hayvanlar için burada hızla bir merkez açıldı.

“Cumhurbaşkanımız bu evi 45 günde bize teslim etti”

Ekip ayrıca afetten en çok etkilenen Nurdağı ve İslahiye ilçelerini de ziyaret ederek yapılan çalışmaları inceledi.

Bölgede inşa edilen köy evlerini yakından takip eden ekibimiz, ev sahibi depremzedelere mikrofon dağıttı.

Hizmetlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren depremzedesi, duygularını şöyle dile getirdi:

Cumhurbaşkanımız Nurdağı’na geldiğinde ‘3 ay içinde size ev yapacağız’ dedi. Bu evi bize 45 günde teslim etti.

Buraya geldi ve buraya oturdu. Bütün bakanlar, belediye başkanları geldi, çaylarını verdik, uğurladık.

Şu anda hiçbir şikayetimiz yok. Allah Cumhurbaşkanımızdan ve Fatma Şahin’den razı olsun. Her ihtiyacımızı karşıladılar, hiçbir ihtiyacımız kalmadı. Rahatız, huzurluyuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu