Haber

Hollanda ücretsiz güneş kremi dağıtacak

Hollanda’da hükümet rekor artış gösteren cilt kanserine karşı mücadelede yeni bir uygulama başlatacak.

Plana göre ülkede bu yaz okullar, festivaller, parklar, spor salonları ve halka açık alanlarda güneş kremi dağıtım noktaları kurulacak.

Uygulama ile herkesin güneş korumasına ulaşabilmesi ve yüksek maliyet gibi olumsuz etkenlerden etkilenmemesi hedeflendi. Hollandalı yetkililer, kampanyanın güneş kremi sürmeyi bıraktığını söyledi. ‘tartışmasız bir alışkanlık’ dönüştürmeyi umuyor. Kamu yayıncısı NOS’a göre, kampanya aslında hafta sonu Breda şehrinde düzenlenen bir festivalde başlatıldı.

Almanya sınırına yakın Venlo-Venray Hastanesi’nin, çeşitli belediyelerdeki 120 ilkokula güneş koruyucu tedarikini finanse etmek için sigorta şirketleriyle birlikte çalıştığı bildiriliyor.

Güneş kremi hastalıklara karşı en iyi korunma yöntemidir.

Öte yandan dermatologlardan biri, pandemi sırasında el dezenfektanı dağıtıcılarını güneş kremi içerecek şekilde dönüştürme fikrini ortaya attı. Sağlık yetkilileri son yıllarda cilt kanseri vakalarında rekor artış olduğunu bildirirken, güneş kremlerinin hastalığa karşı en yeterli savunma yöntemi olduğunu kanıtladıklarını belirtiyorlar. Çocukların küçük yaşlardan itibaren güneş kremi kullanmaya alışması gerektiğini söyleyen birçok uzman, bunu diş fırçalamak gibi bir ritüel haline getirmenin değerini vurguluyor.

Avrupa çapında yükselişte olan olaylar

Avrupa genelinde cilt kanseri oranları son 20 yılda önemli ölçüde arttı. Federal İstatistik Ofisi’ne göre 2021’de komşu Almanya’da cilt kanserinden ölenlerin sayısı 2001’e göre yüzde 55 arttı. Hafta sonu Avrupa’nın orta kesimlerinde görülen yüksek sıcaklıkların önümüzdeki haftalarda da devam etmesi beklenirken, uzmanlar, cilt kanseri vakalarında önemli bir azalma ile değerli sağlık tasarruflarının yapılabileceğini düşünüyor.

 

KAYNAK: GARDİYAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu