Ekonomi

Hong Kong Uluslararası Havalimanı Yolcu Sayısı Yılın İlk Yarısında 18 Kat Arttı

Hava fotoğrafı, 14 Mayıs 2022, Çin’in güneyindeki Hong Kong’daki Hong Kong Uluslararası Havalimanı’ndaki üçüncü pisti gösteriyor. (Fotoğraf: via Hong Kong International Airport/Xinhua)

HONG KONG, 19 Temmuz (Xinhua) — Hong Kong Uluslararası Havalimanı (HKIA), 2023’ün ilk yarısında, 2022’nin aynı dönemine göre 18 kat fazla, 16,5 milyon yolcuya hizmet verdi.

Hong Kong Havalimanı Otoritesi (AAHK) tarafından Salı günü açıklanan bilgilere göre, havalimanı Haziran ayında 3,3 milyon yolcuya hizmet vererek, Mayıs ayına göre yolcu sayısında yüzde 6,9 ​​artış kaydetti. Kargo hacmi bir önceki aya göre yüzde 1,4 artarak 355 bin tona ulaşırken, aynı dönemde sefer sayısı yüzde 0,7 artarak 22 bin 365 oldu.

2022 yılının aynı ayına göre yolcu hacmi 10 kattan fazla artarken, sefer sayısı ikiye katlandı. Güneydoğu Asya, anakara Çin ve Japonya’ya yapılan uçuşlar, tüm yolcu segmentlerinde yıldan yıla önemli bir büyüme ile en önemli artışları kaydetti.

Hong Kong Airport Authority’nin Havaalanı Operasyonları İcra Direktörü Steven Yiu, havaalanındaki yolcu trafiğinin pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık yüzde 60’ına ulaştığını ve 25 Haziran’da COVID-19 pandemisinden bu yana rekor bir seviye olan 127.000’den fazla yolcuya ulaştığını söyledi.

Yiu ayrıca, havalimanının yaz seyahat döneminde daha fazla yolcuyu ağırlamak ve uluslararası bir havacılık merkezi olarak konumunu güçlendirmek için havayolları ve diğer iş ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu