Haber

İmam Hatip Mezunu’nun Şarkıcı Gülşen’e Açtığı Tazminat Davası Reddedildi

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İmam hatiplilerle ilgili sözleri nedeniyle 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan müzisyen Gülşen Çolakoğlu hakkında bu sözlerle kendisine hakaret ettiğini iddia eden imam hatip lisesi mezunu Furkan Değirmenci adlı vatandaş, reddedildi. Mahkeme Gülşen’i haklı buldu.

Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu, 30 Nisan 2022’de İstanbul Ataşehir’de verdiği konserde imam hatiplilere yönelik sözleri nedeniyle konserden aylar sonra tutuklanmış, avukatlarının itirazı üzerine konuttan çıkmamak şartıyla kontrolle serbest bırakılmıştı. “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Gülşen hakkında verilen ev hapsi kararı da kaldırıldı.

ÖLÜMCÜL HASAR GÖRDÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ

Gülşen’in konserinde söylediği sözlerin ardından manevi zarara uğradığını öne süren imam hatip lisesi mezunu Furkan Değirmenci isimli vatandaş da mahkemeye başvurarak bin 500 lira manevi tazminat davası açtı.

“DİNİ İNANÇLARI YOK EDEN SÖZLER”

Değirmenci’nin avukatının İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunduğu dilekçede, “Şarkıcı Gülşen, imam hatip lisesinde okumuş olan müvekkiline de ‘imam hatip lisesinde okudu, sapkınlığı buradan geliyor’ ifadesiyle hakaret etti. Orada’ diyerek kamuoyundaki prestijini zedeledi: “Dini inançları nedeniyle kastedilen ve zan altında bırakılan sözleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmek mümkün değildir. Gülşen’in müvekkilinin kişilik haklarına saldıran sözleri nedeniyle faiziyle birlikte bin 500 lira tazminatın da tahsil edilmesini istiyoruz.”

“MÜŞTERİ BU DAVAYI ZENGİNLEŞTİRME AMACIYLA AÇMIŞTIR”

Dilekçeye yanıt veren Gülşen’in avukatları Altın Mimir ve Emek Emre, olayın imam hatip lisesi mezunu Furkan Değirmenci ile ilgisi olmadığını belirterek davanın düşürülmesini talep etti. Müvekkillerinin sahnede arkadaşıyla şakalaşırken sözlerinin kesilerek basına servis edildiğini belirten avukatlar, “Müvekkil kısa sürede nefret objesi haline getirildi, kin ve düşmanlığa alenen maruz bırakıldı. Halktan nefret eden, çok sayıda tehdit ve hakarete maruz kalan davacı Furkan Değirmenci, müvekkilini zengin etmek amacıyla bu davayı açmıştır. Davanın reddini istiyoruz” dedi.

İLK DURUŞMA YAPILDI

İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın 13 Ocak 2023’te görülen ilk duruşmasına Furkan Değirmenci’nin avukatı Yavuz Selim Oruç ve Gülşen’in avukatı Emek Emre katıldı. Duruşmada söz alan Furkan Değirmenci’nin avukatı, davalarının kabul edilmesini istedi. Gülşen’in avukatı da uzlaşmak istemediklerini ve davanın düşürülmesini talep etti.

VAKA REDDİ

Kararını açıklayan mahkeme, Furkan Değirmenci’nin gerekçesini daha sonra açıklamak üzere davasının reddine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu