Haber

Jerusalem Post: İsrail ile işbirliğinde Hakan Fidan’ın rolü büyük

MİT Başkanlığı’ndan Dışişleri Bakanlığı koltuğuna geçen Hakan Fidan hakkında İsrail basınında dikkat çekici bir analiz yapıldı.

Jerusalem Post gazetesinin analizinde, Fidan’ın Ankara-Tel Aviv ilişkilerinde önemli rol oynadığı belirtildi.

Anahtar rol oynamak

“Yeni Türk Dışişleri Bakanı, İsrail ile işbirliğinde büyük rol oynadı”başlıklı yazı:

Fidan, uzun yıllardır İsrail ile ilişkilerde kilit rol oynayan ve ülkeler arasındaki gerilim zamanlarında bile İsrail istihbarat liderliği ile temasları olan biri.

Hareketleri yönetti

Görüşlerine yer verilen İsrail Bölgesel Dış Politika Enstitüsü Mitvim Başkanı Nimrod Goren, Fidan’ın “İsrail-Türkiye ilişkilerini geliştirmeye yönelik hamlelere öncülük etti”söylenmiş.

Erdoğan ona güveniyor

Fidan’ın Türkiye’nin bölgedeki önemi ile ilgili tüm merkezi meseleleri ele aldığı, büyük tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenine sahip olduğu vurgulandı.

New York Eyalet Üniversitesi Denizcilik Koleji’nden Profesör Mark Meirowitz şunları söyledi:

Fidan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a erişimi ve yakın ilişkisinin diplomasiyi destekleyeceği ve Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin ileriye dönük olarak büyük ölçüde iyileştireceği umulmaktadır.

Fidan, ikili bağları büyük ölçüde geliştirmeye yardımcı olacak geçmişe ve deneyime sahiptir.

Türkiye-İsrail bağlarındaki konumu

Meirowitz, İsrail-Türkiye ilişkilerinde kapalı kapılar ardında yürütülen diplomasinin değerli olduğunu belirtti.

Aynı isim, en değerli şeyin “Türkiye-İsrail ilişkilerini tüm dünyanın gözü önünde dışa dönük geliştirmek” olduğu görüşünü paylaşarak, şunları kaydetti:

Türkiye’nin yeni Dışişleri Bakanı (Hakan Fidan), Türkiye ile İsrail arasındaki değerli ikili ilişkilerin ek maliyetine odaklanacak.

Fidan merkezi bir figürdür

Nimrod Goren ise Fidan’ın Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan ile ilişkilerinin yeniden tesis edilmesinde de merkezi bir figür olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu