Haber

Kayıp pilotun kalıntıları 80 yıl sonra bulundu

Adli tıp uzmanları, 80 yıl sonra uçak enkazıyla birlikte, o sırada 27 yaşında olan kayıp 2. Dünya Savaşı pilotu Gilbert Haldeen Myers’ın kalıntılarını tespit etti. Teğmen Myers’ın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kayıp olan 72 bin ABD personelinden biri olduğu belirtildi.

1947’DE BULUNAMADI

Temmuz 1943’te bombardıman uçağıyla Kuzey Afrika’dan göreve gittiğinden beri kayıp olan Myers, 6 kişilik mürettebatıyla Tunus’tan yola çıktı. Sicilya’nın Sciacca Havalimanı’na saldırmak üzere yola çıkan ‘B-25 Mitchell’ uçağı, hedeften 2,4 kilometre önce düşürüldü. O zamanki görgü tanıkları, mürettebattan birinin kazadan önce hayatta kaldığını bildirdi. 1947’de araştırmacılar Sciacca yakınlarında arama ve kurtarma operasyonları yürüttüler ancak 2. Teğmen Myers’ı bulamadılar.

EKİP YILLAR SONRA YENİDEN DENEDİ

Kazadan 80 yıl sonra, Cranfield Üniversitesi’nin Savaş Yaralılarını Kurtarma ve Teşhis ekibinden (CRICC) ve ABD Savunma Savaş Esirleri/MIA Muhasebe Ajansı’ndan (DPAA) adli tıp uzmanları, yeniden denemek için Sciacca’ya gitti. Cranfield Adli Tıp Enstitüsü Arkeoloji ve Antropoloji Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr. David Errickson şunları söyledi: “2. Teğmen Myers’ın kalıntılarının bulunması, yalnızca uygun askeri törenle bir cenaze törenini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda ailenin bulunan herhangi bir kişisel eşyayı geri almasına da olanak tanıyor. En önemlisi,” Kayıp veya öldürülenlerin aileleri için bir anma törenidir.” cevaplar sağlar. (DIŞ HABER)

sumbas-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu