Sağlık

Kovid’li bebeğin göz rengi değişti

Altı aylık bir bebeğin koyu kahverengi gözleri, Kovid tedavisi için antiviral ilaç reçete edildikten sonra parlak maviye döndü. İsimsiz Taylandlı bebeğe, salgın sırasında Asya ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde Kovid’i tedavi etmek için kullanılan, grip ve Ebola için yaygın olarak kullanılan, ancak ABD’de onaylanmayan bir tedavi olan favipiravir verildi. Bangkok’ta bebeği tedavi eden doktorlar, antiviral ilacın çocuğun kornealarında biriken floresan bir kimyasal saldığını söyledi.

Dailymail’de yer alan habere göre, çocuğun gözleri tedaviden 18 saat sonra renk değiştirmiş, ilacın kesilmesinden 5 gün sonra ise doğal rengine dönmüştü. Faviripavir tedavisinin en sık görülen yan etkileri arasında vücutta ürik asit artışı, ishal ve yan etkilerin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturan düşük beyaz kan hücresi sayısı yer alıyor.

Favipiravir Japonya, Rusya, Ukrayna, Özbekistan, Moldova ve Kazakistan’da onaylandı. ABD, ilacı Nisan 2020’de Brigham ve Kadın Hastanesi, Massachusetts Genel Hastanesi ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 50 kişilik küçük bir grupla denemeye başladı. Ancak Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Amerika Birleşik Devletleri’nde favipiravir’i henüz onaylamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu