Haber

Kremlin’den Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama

Dünyanın gözü bu ziyarette olacak…

Uzun zamandır beklenen ziyaretin tarihi belli oldu.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Ushakov, Rusya’nın St. Petersburg kentinde gazetecilere güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şubat ayında ziyaret edecek

Putin’in Türkiye ziyaretinin Şubat ayında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusunu yanıtlayan Ushakov, şunları söyledi: “Evet, ziyaret hazırlanıyor.”söz konusu.

Ukrayna meselesi ana gündem olacak

Ushakov, Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmenin ana konularından birinin Ukrayna meselesi olacağı bilgisini paylaştı.

Tahıl koridoru ve Suriye sorunu da masadaki konular arasında yer alacak.

“Müzakereleri durduran biz değiliz”

Batı basınında Rusya’nın Ukrayna ile barış görüşmelerine hazır olduğuna ilişkin haberlere ilişkin yorum yapan Ushakov, şunları söyledi:

Bu doğru değil. Bu konuda hazır olduğumuz farklı ülkelerden gelen taleplere de cevap veriyoruz. Biz buna en başından beri hazırdık. Bu müzakereleri durduran biz değiliz. Biz buna hazırız ama bizimle konuşacak kimse yok çünkü Ukrayna tarafı Ruslarla müzakere etmeyi kendisine yasakladı.

“Türkiye’ye uçmaya hazırdım”

Başkan Putin, 14 Aralık’taki yılsonu programında Türkiye’yi ziyaret etmeyi planladığı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

Sayın Erdoğan’la bu konularda sürekli temas halindeyiz ve yakın tutum içerisindeyiz. Kendisiyle tanışma fırsatını mutlaka bulacağımızı düşünüyorum. Geçenlerde bir ziyaret planlıyordum ama burada sır yok, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programı nedeniyle olmadı. Türkiye’ye uçmaya hazırdım, bunu kendisine söyledim ama hem onun hem de benim programımdan dolayı olmadı. Bu tür şeyler oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu