Haber

Maden İşçileri Meclis Önünde Basın Açıklaması Yaptı

Muğla’nın Milas ilçesinde kurulan ve ülkenin önemli bir bölümüne enerji sağlayacak Yeniköy Termik Santrali’nde çalışan maden işçileri, madenlere sahip çıkmak için TBMM önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına maden işçileri ve sendika temsilcileri katıldı. Türkiye Elektrik, Su ve Gaz Personeli Sendikası (TES-İŞ) Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “1980’lerden bu yana ülkemize enerji üreten Yeniköy ve Kemerköy santralleri ile kömür sağlayan madenler Bu santrallere, binlerce kişiye iş yeri haline gelen AŞ ve bugün Milas’ta binlerce insan köylerinden geçimini burada sağlıyor” dedi. Santralin önemine değinen Fatih Erçelik, “Bölgemizin ekonomisini ayakta tutan, ticaretin varlığını sağlayan bu termik santrallerde çalışan işçilerdir. Santralin parasını alanlar alışverişlerini yapıyor. Burada bakkal ve kasap var.Çocuklarımız burada okullara gidiyor ve tekrar burada çalışma hayaliyle meslek liseleri ve üniversitelerden mezun olan çocuklarımız ilçelerinden geliyorlar, iş buluyorlar, yuva kuruyorlar Köylerini terk etmeden huzurlu bir yaşam sürmenin peşindeler.Kendilerine çevreci diyen bazı kişiler Muğla’ya bir çivi daha çakmak, yeni iş imkanları yaratmak, istemediklerini kapatmak istiyorlar.Bu kişiler son olarak Akbelen’de yüzlerini gösterdiler, bu da engel oldu. Kesilmesi planlanan ağaçlandırma alanını doğal orman alanı olarak göstererek halk güçlerine direnmişler ve bu bölgede ağaç kesiminin olmaması için halk güçleriyle çatışmışlardır. Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve maden sahaları Milas ekonomisinin temel taşlarıdır. Biz elektrikçiler olarak Türkiye’ye elektrik üretmek için santral ve madenlerde çalışırken, bir yandan da birçok işçi arkadaşımız sahip oldukları zeytinliklerde zeytin üretiyor. Santrallerimiz, madenlerimiz kapanırsa hepimiz işsiz kalırız. Ne yazık ki başka alternatifimiz olmadığı için doğduğumuz yerleri terk edip büyük şehirlere göç edeceğiz. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, iş olmazsa barış olmaz” dedi.

“30 yılı aşkın süredir yaşadığımız gibi, hem tarımla, hem santralle, hem madenle yaşamak istiyoruz”

Milas’ta yıllardır tarım ve madenciliğin bir arada yapıldığını, ormandaki her soruna köylülerin birlik olarak müdahale ettiğini vurgulayan Milas Muhtarlar Birliği Başkanı ve Gürceğiz Köyü Muhtarı Ersoy Yılmaz, şunları söyledi:

“Milas uzun yıllardır madencilik ve tarımı bir arada yapıyor. Bizim köylülerimiz madende de, santralde de çalışıyor, toprağını da ekiyor. Milas’ın zeytini de ağacı da bize ait. Biz bakarız, biz büyütürüz.” , hayatımızı burada kazanıyoruz.Orman yangını çıkınca söndürmeye çalışıyoruz.Bizim hayatımızı bilmeyen insanların sosyal medya üzerinden talihimizi belirlemeye çalışmasından son derece rahatsız hatta bıktık ve buraya geldik. Milas köylülerinin sesi olduk, “Topladığımız bu coğrafyada barış içinde yaşamak istiyoruz. Hem tarımla, hem santralle, hem madenle 30 yılı aşkın süredir yaşadığımız gibi yaşamak istiyoruz.”

Açıklamanın ardından aktivistler bölgeden ayrıldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu