Ekonomi

Nabati: Emekliler sosyal paylaşım düzenlemesi üzerinde çalışıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) sanayicilerle bir araya geldi.

Burada sanayicilere seslenen Nebati, depremzedelerin yaralarını sarmak için tüm kurumlarla “çok çalıştıklarını” kaydetti.

Nabati konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Depremden etkilenen vatandaşlarımıza ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına nakdi yardımda bulunuyoruz. Depremin ardından ilk etapta bütçeden ayırdığımız yaklaşık 100 milyar liralık kaynağı kurumlarımıza kullandırıyoruz. aşamada, afetzedelerin ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde karşılanması amaçlanmaktadır.

DASK çerçevesinde yaklaşık 22 milyar lira zarar ödemesi yaptık. Hızlı bir şekilde inşaat sürecini başlattık. 11 ilimizde tam 113 bin konutun inşaatına başladık. Sarsıntı bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler için Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde ‘İşletme Giderleri ve Yatırım Destek Paketi’ni devreye aldık. Bu destek paketleri kapsamında 10,4 milyar TL kredi hacmine ulaşılmış olup, kullandırımlar devam etmektedir.

KGF paketlerinin hacmini artırdık ve 250 milyar lira olan KGF limitini 400 milyar liraya çıkardık. Bunun 50 milyar lirasını doğrudan deprem bölgesinde kullanılmak üzere vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bölgedeki esnaf, sanatkar ve çiftçilerimizin kredi ödemelerini erteledik. Büyükbaş hayvanlara 500 TL, küçükbaş hayvanlara 50 TL yem takviyesi sağladık. Sarsıntı bölgesindeki illerimizde sertifikalı tohum katkımızı yüzde 100 artırdık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu