Haber

Namibya Devlet Başkanı Geingob 82 yaşında hayatını kaybetti

Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Geçtiğimiz haftalarda daha önce kanser tedavisi gören 82 yaşındaki Geingob’un vücudunda yeniden kanserli hücrelerin ortaya çıktığı açıklanmıştı.

Başkan Yardımcısı Nangolo Mbumba, Namibya Cumhurbaşkanlığının resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Namibya Cumhuriyeti Devlet Başkanımız sevgili Dr. Hage G. Geingob, bugün Lady Pohamba Hastanesi’nde sağlık ekibi tarafından tedavi altına alındı. 4 Şubat 2024 Pazar günü saat 00.04 sıralarında, “Büyük bir üzüntü ve üzüntüyle vefatını duyuruyorum” dedi.

Namibya, 1884-1915 yılları arasında ‘Alman Güneybatı Afrikası’ olarak bilinen bölgenin bir parçasıydı. Alman İmparatorluğu, 1904-1908 yılları arasında Nama, Herero ve San halklarının başlattığı isyanda binlerce insanı öldürdü. Güney Afrika’nın kontrolünde olan ve 1990’da bağımsızlığını kazanan Geingob, 1941’de doğan Geingob, 1990’da Güney Afrika’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana Namibya’nın önde gelen politikacılarından biriydi.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu