Ekonomi

Ödemeler gecikebilir… ABD’nin kredi notu negatif izlemeye alındı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, borç limiti ikilemi nedeniyle ABD’nin “AAA” olan kredi notunu negatif izlemeye aldı.

Fitch’ten yapılan açıklamada, söz konusu kararın, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasına ve Hazine Bakanlığı’nın borç limitinin çok az bir önlemle aşılmasını önlemek için aldığı harika tedbirlere rağmen, borç limitinin artırılması veya askıya alınması kararına varılması gerektiği belirtildi. nakit sıkıntısı çekmek için kalan zaman. engelleyen büyüyen siyasi partizanlığı yansıttığı bildirildi.

ÖDEME EKSİKLİĞİ RİSKİ VAR

Açıklamada, ABD’nin “AAA” olan uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunun da negatif izlemeye alındığı bildirildi.

Açıklamada, Fitch’in ABD Hazinesi’nin nakit durumunu ve olağanüstü önlem alma kapasitesini tüketeceği tarihten (X-date) önce borç limiti sorununun çözülmesini beklediği belirtildi. “Ancak, borç limitinin X-tarihinden önce yükseltilmeyeceğine veya askıya alınmayacağına dair artan riskler olduğuna ve bunun sonucunda hükümetin bazı yükümlülüklerini ödemede temerrüde düşebileceğine inanıyoruz.”değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, ABD’li yetkililerin borç limiti üzerinden gerilimi tırmandırma politikası ile bütçe açıklarının ve borç yükünün artmasına yol açacak orta vadeli mali zorluklarla anlamlı bir şekilde başa çıkamamasının aşağı yönlü olduğuna dikkat çekildi. ABD’nin kredibilitesine yönelik riskler.

ALINAN ÖNLEMLER 1 HAZİRAN’DA SATIŞTA OLABİLİR

ABD, 19 Ocak’ta 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı ve ABD Hazinesi, sınırı aşmamak için inanılmaz önlemler almaya başladı.

Hazine Bakanlığı, bu harika önlemlerin 1 Haziran gibi erken bir tarihte tüketilebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Yaklaşan tarihe rağmen, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında bütçe limitinin artırılmasına yönelik müzakereler henüz tamamlanmadı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu