Haber

Rockstar Games, logo benzerliği nedeniyle Remedy Entertainment’a dava açtı

Dünyanın önde gelen şirketleri, marka kimlikleri arasındaki benzerlikler nedeniyle bazen kanun önüne çıkabiliyor. Son olarak Rockstar Games ve 2K Games gibi dev oyun geliştiricilerinin çatı şirketi Take-Two Interactive, logo benzerliğini gerekçe göstererek Remedy Entertainment’a dava açtı. Detaylar burada…

Rockstar Games’in ana şirketi Take-Two, Remedy Entertainment’a dava açtı

Finlandiya merkezli oyun şirketi Remedy Entertainment, Alan Wake, Control ve Max Payne oyunlarıyla tanınıyor. Şirket, 20 yıl aradan sonra geçen yıl logosunu değiştirdi. Bu yeni logo oyun camiasında eleştirilere neden oldu. Kimisi beğendi, kimisi beğenmedi. Son gelişmelere göre Take-Two şirketi de beğenmeyenler arasında yer alıyor.

Verilen bilgilere göre Take-Two, Birleşik Krallık’ta Remedy Entertainment’a telif hakkı davası açtı. Şirket, çatısı altındaki Rockstar Games’in logosu ile Remedy’nin yeni logosunun benzer olduğunu, bu nedenle insanların iki şirketi birbirine karıştırabileceğini iddia etti.

İyi haber, Tomb Raider hayranları! İşte Şubat 2024’te çıkacak oyunlar

Rockstar Games ve Remedy Entertainment, Max Payne 1 ve Max Payne 2 için Remake’ler geliştirmeyi ve bunları 2022’de PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X ve S’de yayınlamayı kabul etmişti. Rockstar Games, şu anda geliştirilmekte olan oyunların finansörüdür. Mevcut davanın bu anlaşmayı etkileyip etkilemeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ayrıca Take-Two geçtiğimiz yıllarda başka bir davayla gündeme gelmişti. Şirket, Hazelight Studio tarafından geliştirilen It Takes Two’nun markanın isim haklarını ihlal ettiğini iddia etti. Oyunun adının değiştirilmesini talep eden Take-Two, bu davasıyla oyun dünyasında büyük tepki çekti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu davada hangi taraf haklı? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu