Teknoloji

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Arizona tesisi için 6,6 milyar dolara kadar para alacak

Dünyanın önde gelen yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), ABD Ticaret Bakanlığı ile önemli bir ortaklığa imza attığını duyurdu. Bu ortaklık, iştiraki TSMC Arizona için CHIPS ve Bilim Yasası aracılığıyla 6.6 milyar dolara kadar fon sağlanmasını içeriyor.

Anlaşma, şirketin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varlığını büyütme planında önemli bir ilerleme anlamına geliyor. TSMC, sofistike yarı iletkenlere yönelik artan talebi karşılamak için Arizona’daki tesisinde ek bir yarı iletken üretim tesisi kurmayı planlıyor.

Bu yeni tesisle birlikte TSMC’nin Phoenix, Arizona’daki toplam yatırımı 65 milyar doları aşacak. Bu miktar Arizona tarihindeki ve ABD’deki herhangi bir yeni sanayi projesindeki en büyük yabancı yatırımı temsil ediyor.

TSMC Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mark Liu, “CHIPS ve Bilim Yasası, TSMC’nin bu olağanüstü yatırımı yapmasına ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en gelişmiş yarı iletken teknolojileri için özel üretim hizmetlerimizi sunmasına olanak tanıyor” dedi.

“ABD’de faaliyet göstererek, aralarında birçok üst düzey teknoloji firmasının da bulunduğu Amerikalı müşterilerimize daha iyi destek sağlayabiliriz. Dahası, ABD’deki tesislerimiz yeni yarı iletken teknolojilerine öncülük etme kabiliyetimizi artıracak.”

Arizona’da üç adet son teknoloji yarı iletken üretim tesisinin kurulmasının doğrudan yaklaşık 6.000 uzmanlık işi ve 20.000’den fazla inşaat işi yaratması bekleniyor. Ayrıca çok sayıda dolaylı istihdam fırsatı yaratarak ABD yarı iletken endüstrisinin gücünü ve rekabet gücünü büyük ölçüde artıracaktır.

Arizona’daki ilk yarı iletken üretim tesisinin 2025 yılının ilk yarısında 4 nanometre teknolojisini kullanarak üretime başlaması bekleniyor. İkinci tesisin 2028 yılında faaliyete geçmesi ve çığır açan 2 nanometre süreç teknolojisini kullanması bekleniyor.

Üçüncü tesisin ise 2 nanometre teknolojisi veya daha da rafine süreçler kullanarak bu on yılın sonunda çip üretimine başlaması planlanıyor. Bu tesisler, tipik mantıksal yarı iletken üretim tesislerinden iki kat daha büyük temiz oda alanlarına sahip olacak ve TSMC’nin yarı iletken üretiminin gelişimine öncülük etme konusundaki kararlılığını vurgulayacak.

Bu makale AI yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu