Ekonomi

AK Parti’den seçim haberi! Vatandaşlık maaşı ne kadar, kimler yararlanacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, vatandaşlık maaşı ile ilgili soruları yanıtladı. Vatandaşlık maaşı sosyal yardımların ortasında yerini alacak. Maaş ödemesinden aynı aileden çok az kişi yararlanabilmektedir. Başvuru sürecinde gelir düzeyi önemli olacaktır.

VATANDAŞLIK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Vatandaşlık aylığından aynı aileden birkaç kişinin de yararlanabileceğinin altını çizen Bakan Yanık, “Bizim sosyal yardımlarımız hane bazlı. Bizim için tek ölçü milletimizin ihtiyacı. Gülünçtür. AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar kimsenin dönüp bakmadığı işler yaptığı ortada. Yapıyorlar diyoruz, haksızlık olur” dedi.

“GELİR NE KADAR?”

CNN Türk’e konuk olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Önemli sayıda kriter var. 28 kurum ve kuruluşun verileri doğrudan entegre edildiğinde,” Sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum. diye başvurduğunda, “Gelir ne kadar?” “Bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret edip teknik anlamda vatandaşların gelir düzeyini tespit ettiğimiz bir süreç var.”

VATANDAŞLIK MAAŞI İÇİN NASIL BAŞVURULUR?

Kriterlerin değerli bir kısmı var. 28 kurum ve kuruluşun verileri doğrudan entegre edildiğinde “Sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum”, başvurduklarında ise “Gelirim ne kadar?” Bunların hepsini ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmek için haneleri ziyaret edip teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini belirlediğimiz bir süreç var.

VATANDAŞLIK HARCI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Aile Destek Programı’ndan edindiğimiz tecrübelerle önümüzdeki dönemde de bu programa devam etmek istiyoruz. Programımızı koruyucu ve önleyici sosyal yardımları içerecek şekilde bütüncül bir ortama, vatandaşlık aylığına dönüştürmek için çalışıyoruz. Bunu gelecekte tekrar kamuoyu ile paylaşmayı umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu