Haber

Başkan Altay: “Kentimizin kalkınmasına katkı sağlayan çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Güneysinder’de tarımsal üretimi ve ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle susuz tarım yöntemiyle yetiştirilen lavantaların hasadı gerçekleştirildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarım kenti Konya’da kırsalda alternatif eserler yetiştirilmesini teşvik ettiklerini belirterek, “Üreterek kentimizin kalkınmasına katkı sağlayan çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. , şimdiye kadar yaptığımız gibi. Hasat edilen lavantalarımızın üreticimize hayırlı olmasını diliyorum.”


Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından susuzluk giderici tıbbi aromatik bitkilere alternatif olarak yetiştirilen lavanta, Güneysinder’de hasadı yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kırsalda yaşayan vatandaşların gelirini artırmak ve ekilmeyen atıl arazileri üretime kazandırmak amacıyla değerli çalışmalar yürüttüklerine değindi.

Büyükşehir Belediyesi olarak tarım kenti Konya’nın kırsal kesiminde alternatif işlerin yetiştirilmesini teşvik ettiklerini belirten Lider Altay, “Desteğimizi planlarken birim alandan yüksek gelir, bakım kolaylığı ve bakım kolaylığı gibi faktörleri göz önünde bulunduruyoruz. Sulanmayan kurak arazilerin kullanılmasında başarı. Üç yıldır ekimine destek verdiğimiz lavantaların bu yılki hasat işlemi Güney sınır ilçemizde gerçekleştirildi. Burada çiftçimiz sulamadan önemli bir gelir elde ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi üreterek kentimizin kalkınmasına katkı sağlayan çiftçilerimizin yanında olacağız. Hasat edilen lavantalarımızın üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kurak bölgelerde alternatif tarım ürünü olarak 1.3 milyon metrekarelik alanda 2 milyon lavanta fidesini yüzde 85’e varan hibe esasıyla Konyalı çiftçiye verdiklerini belirten Önder Altay, Güneysinder Belediyesi ile birlikte yürüttükleri proje kapsamında ekim, bakım ve hasat işlemleri üreticilere verildi. Konuyla ilgili teknik ekipler tarafından takviye çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

“DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR VE VERİMLİ BİR TARIM PROJESİ YAPTIK”

2021 yılında ilçeye lavanta damıtma tesisi kurduklarını hatırlatan Başkan Altay, “Bu tesiste Lavonya markasıyla tescil ettirdiğimiz lavanta yağı çıkarılıyor; Lavanta sabunu, lavanta kolonyası, lavanta poşeti, lavanta yağı ve lavanta kremi gibi katma değerli ürünler üretiyoruz. Farklı çalışmalarda da Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Güney sınır ilçemizde çiftçilerimizin ve tıbbi aromatik bitki üreticilerimizin birlikte hareket edebilmeleri için ürün veya hizmet tedarikini organize ettik. Şahısların veya küçük işletmelerin pazar gücünü artırmak amacıyla Güneysinder Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurarak çiftçilerimizin örgütlü bir yapıya kavuşmasını sağladık. Lavanta ekim ve hasat makinelerini ekleyerek tarımsal mekanizasyonla personel maliyetlerini düşürmeyi hedefledik. Böylece sürdürülebilir ve verimli bir tarım projesini daha hayata geçirdik.”

LAVANTA TAHLALARI MANZARASI İLE Cazibeli

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Güneysinder’de oluşturulan lavanta tarlaları, jeneratöre katkısının yanı sıra görselliğiyle de ilgi odağı olurken, kırsal turizmin canlanmasında değerli rol oynuyor. Lavanta erken ilkbaharda nektarı bol olması ve üretilen lavanta balının getirisinin yüksek olması nedeniyle bölgedeki arıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

gundogmushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu