Haber

Faruk Bildirici’den Cumhuriyet’e sorular: ‘500 bin lira alındı ​​mı?’

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Mollaveisoğlu’nun gazeteden ayrılmasına yol açan “para için manipülatif haber” iddiası gündemdeki yerini koruyor.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici iddiaları inceledi ve Cumhuriyet gazetesine 6 soru sordu. sorular yöneltti.

Bildirici, internet sitesinde kaleme aldığı “‘Para karşılığı haber’ hikayesi ve Cumhuriyet’e sorular” başlıklı yazısında, “Cumhuriyet yönetimi ortaya çıkan sorulara, “para karşılığı haber” hikâyesi ve Cumhuriyet’e soru sormak yerine, tatmin edici cevaplar vermelidir. ‘Saldırı altındayız’ savunması, savcılığın takipsizlik kararı, “Bu belgeyi vermiş olması bu belgenin kapatılması için yeterli değil. Çünkü Mollaveisoğlu’nun da vurguladığı gibi bu artık bir ceza davası değil, gazetecilik meslek etiği meselesidir.”

Bildirici, “Cumhuriyet’in üzerine düşen gölgeyi kaldırmak için” şu soruların yanıtlanması gerektiğini belirtti:

bir-Yeni yasaya karşı ihbarda bulunmak için e-ticaret şirketinden 500 bin lira mı alındı?

2- Bu konuda gazete bünyesinde soruşturma başlatıldı mı; Başladıysa sonuç olarak süreç nasıl oldu?

3-Piyasada tekel konumunda olan bir e-ticaret şirketinin kamu yararı yerine çıkarlarını gözeten haberler yayınlaması gazetecilik etiğine ve Cumhuriyet unsurlarına aykırı değil mi?

4-Temmuz 2022’de ilk çıktığında kanunu pekiştiren Cumhuriyet, Aralık 2022’de neden tamamen aykırı bir tavır alarak kanuna aykırı altı haber yayınladı?

5– Yazıyı destekleyen ilk haber meslek kuralları gereği karşıt görüşe yer verirken, Aralık 2022’de çıkan altı haberde sadece hukuka aykırı görüşleri kamuoyuna yansıtmak etik açıdan üzücü bir tavır değil mi?

6-Neden bu haberlerde yasal düzenlemeye, hukukun asıl muhatabı olan şirketler değil de tekelleşmenin önlenmesi ve tüketiciler açısından bakılmadı?” (HABER MERKEZİ)

hemsin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu