Haber

Gazze’de ameliyatlar anestezisiz yapılıyor: Ya bu acıyı çekecekler ya da ölecekler

İsrail’in bir ayı aşkın süredir bombaladığı ve dışarıdan neredeyse hiçbir yardım alamadığı Gazze’de büyük bir insani trajedi yaşanıyor.

Bombardıman altında çok zor şartlarda faaliyetlerini sürdürmeye çalışan hastanelerde anestezi malzemesi kalmadığı için hastalar büyük acılarla anestezisiz ameliyat ediliyor.

Şifa Hastanesi’nde çalışan hemşire Abu Emad Hassanein, anestezi yapılmadan ameliyat etmek zorunda kaldıkları küçük kız çocuğunun ameliyat sırasında sürekli yaralandığını söyledi. “anneanne” Bağırdığını ve bunun onlara büyük acı yaşattığını söyledi. Hassanein, her dakika ağır yaralıların hastaneye getirildiğini ancak ellerinde ilaç ve tıbbi malzeme kalmadığını söyledi. “Onlara ısırmaları için temiz bir bez veriyoruz. Yaşadıkları acının dayanılmaz olduğunu biliyoruz.”söz konusu.

Hava saldırısında sırtından yaralanan Nemer Ebu Tahir, yaraların dikilmesi sırasında ağrı kesici bile verilmediğini, sürekli dua okuyarak acıya katlanmak zorunda kaldığını belirtti.

Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Abu Selmaye, ağır yaralı hastaları sıklıkla koridorlarda tedavi etmek zorunda kaldıklarını, ameliyathanelerde yer kalmadığını söyledi. “Anestezi vermeden onları hayatta tutmaya çalışıyoruz.”İfadelerini kullandı.

Ebu Selmaye, aralarında küçük çocukların da bulunduğu hastaların bacak veya kollarının anestezi yapılmadan kesildiğini, ciddi yanıkları imkansızlıklar ile tedavi etmeye çalıştıklarını anlattı. “Ya bu acıya katlanacaklar ya da ölecekler.”söz konusu.

Bazı hastanelerde sezaryen doğumların bile anestezi yapılmadan yapıldığını söyleyen doktorlar, bunun anne ve bebeklerin hayatını riske attığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu