Ekonomi

TRT Dünya Forumu 2022

Savunma Sanayii Cumhurbaşkanlığı Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, “Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracımız herkes tarafından çok konuşuluyor” dedi. söz konusu.

TRT World Forum 2022, “Türk Savunma Sanayisinin Dönüşümü ve Dış Politikaya Etkileri” konulu panel düzenledi.

Panelde Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının çok konuşulduğunu vurgulayan Demirel, Türk savunma sanayisinin köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Demirel dedi ki:

“Bu temel tarih 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Türkler İstanbul’u almak istediklerinde yeni bir silah sistemi kurdular. O zamanlar silah sistemleri kaleydi ve çok pahalıydı. Türkler silahı icat edip Türkiye’de kullandıklarında savaş dünyanın gidişatını değiştirdi çünkü kaleler artık savunma değildi tarih de yeni çağın başlangıcı olarak anıldı bölgeler.

Bayraktar TB2 tüm hava sistemlerini kullanılamaz hale getirir. Tıpkı Bayraktar TB2 hedefi vurduğunda biz 1 dolar harcarsak karşı taraf 10 dolar harcıyor gibi. Kırmızı bölge Yunanistan hariç Türkiye’nin tüm bölgeleri. Bu da bizi inovasyona doğru itiyor. Çünkü biz zengin bir ülke değiliz. Bu yüzden kendimizi korumak için bize daha az maliyetli olacak şeyler icat ediyor ve geliştiriyoruz. Sadece yurt dışına savunma sistemi ihraç etmek için değil, Türkiye’nin çevresini de korumak için savunma sistemlerimizi geliştiriyoruz.”

“Türkiye’nin savunma ihracatı 3 milyar dolara yükseldi”

Ibn Haldon Center Kıdemli Araştırmacısı Ali Bakır, Türkiye’nin büyük bir savunma sanayi üreticisi ülke olduğunu açıkladı.

Bakır, “Türkiye, savunma sanayisinde son 20 yılda büyük artış gösterdi. 2002’de 200 milyon dolar olan Türkiye’nin savunma ihracatı bugün 3 milyar dolara yükseldi. Brezilya ve İsveç, 2002’de yükselen iki ülke oldu. savunma sanayi ancak yükselişi tamamlayamadıkları için düşüş yaşadılar.” dedi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Yeşiltaş da Türkiye’nin drone kapasitesinde çok başarılı bir ülke olduğunun altını çizdi.

Yeşiltaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti hükümeti Türkiye’nin savunma sanayisinde devrim yaptı. 2004 yılı bir dönüm noktası oldu. O yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan, 12 milyarlık Türk askerinin modernizasyonunu iptal etti. Bu 12 milyar dolar Türkiye’nin araştırma geliştirme projelerine yatırıldı ve bu projeler dahice oldu. Türkiye aynı zamanda bölgesel bir güç haline geldi. Türk savunma sanayisi için ekonomik fırsatlar da çok değerli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu