Haber

Veli Ağbaba: “Malatya’nın tamamını toplu konutlara mahkum ederseniz burası fakir bir şehre döner”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya İstanbul’un Bostanbaşı Mahallesi’nde evleri hasar gören vatandaşlarla toplantı yapıldı. Depremzedelerin sorunlarını dinleyen Ağbaba, “Toki sosyal konut yapsın ama her yere sosyal konut yapmak da mümkün. Malatya bitirmek demektir. Tüm Malatya‘Sosyal konutlara’ mahkum ederseniz, burası fakir bir şehre döner” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 6 Şubat depremlerinde ağır hasar gören Bostanbaşı Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

“KALACAK YERİMİZ YOK, MAĞDURUYUZ”

Bostanbaşı Mahallesi’nde ikamet eden Gökçen Işık, depremin ardından şehri terk ettiğini ve bir hafta önce döndüğünü belirterek, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile görüşmeye gittik. haberler Bekliyoruz bir gelişme yok. Diğer partilerin kapılarını çaldık, hala bekliyoruz. Bostanbaşı Mahallesi’nde nasıl bir çalışma yapılacağına dair resmi açıklama bekliyoruz. Kalacak yerimiz yok, mağduruz. Binalar yıkılacak mı, yerinde dönüşüm olacak mı, yeni imar planı merak ediyoruz. Altyapısı olduğu için yerimizde dönüşüm istiyoruz” dedi.

Işık, ağır hasarlı binaların güçlendirilmesiyle ilgili bilgi alındığını belirterek, “Biz bu işi mutlaka kabul etmiyoruz. Bu kadar gelip otursalar biz yapamayız. Devlet de destek vermiyor. “Gidecek yerimiz yok, çocuklarımız perişan. Burada 11 okul var, çocuklarımızı nereye götürelim? İkizce’de ne işimiz var? Burada bir yerimiz var. 85 metrekaresi TOKİ, yüzde 40’ını biz ödeyeceğiz. Bu kadar bedava veriyorlarsa inanılır gibi değil.”‘ dedi.

“ŞİMDİ BİR DEĞERLENDİRME BEKLİYORUZ”

Bostanbaşı Depremzedeler Derneği Kurucusu Osman Danış, “Bostanbaşı’ndan daire aldık. Çocuklarımızın yaşam tarzı burada. Halk 800 bin 1 milyon TL’ye daire alırken biz milyonları toprağa gömüp daire aldık. Çocuklarımız daha sorunsuz yaşayabilsin diye bunu yaptık” diyen “Bugün burada bulunanlardan tahlil bekliyoruz. TOKİ değil de kentsel dönüşüm yapılacaksa bize ne yapılacak? Biz bu işin neresindeyiz ve vatandaş ne ödeyecek? Bilme hakkımız var. Şu anda bir analiz yok, bekliyoruz” dedi.

“MALATYA MERKEZDE KALAN YAPI YOK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’nın depremden ciddi şekilde etkilendiğini belirtti. Türk kamuoyunda Malatya’da deprem olmadığı algısına dikkat çeken Ağbaba, şunları söyledi:

“Televizyon programlarımızda, sosyal medyada ve TBMM’de Malatya’nın durumunu konuştuk. O da etkili oldu, Malatya’nın başına gelenleri herkes gördü. İttifakımızın hem lideri hem yardımcımız olan belediye başkanlarımız. Cumhurbaşkanlığı adayları enkazın önünde açıklama yaparak Malatya’nın durumunu anlattı.Türkiye ile paylaştılar.Malatya’da çarşı merkezinde neredeyse ayakta hiçbir yapı yok.Şehir merkezi tamamen çöktü.Bostanbaşı bölgesi ise harabe halinde. ayrıca özel bir yer.Malatya’nın yeni gelişme merkezinin bulunduğu bir bölge.Diğer bölgelerdeki konut fiyatlarını lüks konutlarla karşılaştırdığınızda neredeyse 2- 3 kat fazla olan daireler var.”

Depremde iş yerleri yıkılan vatandaşlardan 5 kuruş almadan evi teslim edeceklerini belirten Ağbaba, “Çok kısa sürede teslim edeceğiz. Oralar insanların daha iyi şartlarda yaşamak için geldiği yerler. Bu bölgede TOKİ’nin sosyal konut yapması adetten ama her yere sosyal konut yapılıyor.Bunu yapmak Malatya’yı bitirmek demektir. Malatya’da iş adamları var, ekonomik durumu iyi insanlar var. Onları da yönlendirmemiz gerekiyor. Malatya’nın tamamını toplu konutlara mahkum ederseniz burası fakir bir şehre döner” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN BURAYA YAPILMASI GEREKİYOR”

Yerel yönetimlerin sorumluluklarına da dikkat çeken Ağbaba, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sadece burada değil Türkiye’nin her yerinde hem tabana hem de tarım arazisi olup olmadığına bakmak gerekiyor. Burada bir yanlışlık olduğunu hep görüyoruz. Burada daire alanların bir suçu, günahı yok. Değişim Bakanlığına ve belediyeye güvendiler.Buradan daire almışlar.Burada kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor.Üstelik depremin üzerinden 2.5 ay geçti sadece burada değil başka hiçbir yerde orada ne yapılacağı konusunda bir belirsizlik var. Belirsizliktir. Vatandaş mutlaka bilgilendirilmeli ve bu endişe giderilmelidir. Buraların tekrar ayağa kalkması gerekiyor. Diğer bir sorun da bazı binaların önce ağır hasar görmesi daha sonra hafif hasara dönüşmesidir. İnsanlar kapı ve pencerelerini söküp ucuza sattılar. Şimdi ağır hasarlı binalar hafif hasarlı hale getirildi.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu